طراحی کارت ویزیت حرفه ای با فتوشاپ چه ویژگی هایی دارد ؟

طراحی کارت ویزیت در فتوشاپ

یکی از معمولترین و ارزانترین  روش های ارائه اطلاعات تماس و برقراری ارتباط با افراد مختلف استفاده از کارت ویزیت است. کارت ویزیت سالهاست که در ایران به عنوان یک روش استاندارد برای رد و بدل کردن اطلاعات استفاده می‌شود و افراد زیادی به دنبال تنوع در طرح و چاپ آن هستند زیرا اکثر افراد پس از تمام شدن کارت ویزیتشان برای چاپ مجدد همان طرح را انتخاب نمی‌کنند و یک طرح دیگر را برای تنوع چاپ می‌کنند. همین موضوع باعث گرم شدن بازار طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ شده است.

علاوه بر این مورد، اهمیت طرح کارت ویزیت در برندسازی شخصی هم بسیار مهم است زیرا تصور کنید در یک جلسه کاری فردی یک کارت ویزیت بسیار زشت را به دیگران بدهد. قطعا با این کار سلیقه و برند خود را زیر سوال برده است و برای همین موضوع است که برخی از افراد به دنبال کارت ویزیت های خاص با طرح اختصاصی خودشان هستند. در این مقاله جامع به نکات اصلی پیرامون این موضوع می‌پردازیم و در انتها روشی شگفت انگیز برای یادگیری فتوشاپ به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بهترین نرم افزار برای طراحی کارت ویزیت چیست؟

برای طراحی کارت ویزیت از نرم افزار های بیشماری می‌توان استفاده کرد اما سه گزینه اصلی فتوشاپ، ایلوستریتور و کورل دراو هستند. پرکاربرد ترین نرم افزار، فتوشاپ است که با امکانات بالا، فایل های لایه باز بی‌شمار و موکاپ های حرفه ای  انتخابی مناسب میباشد .

آیا طراحی کارت ویزیت سخت است؟

طراحی کارت ویزیت جزء  متداولترین  کارهایی است که می‌توانید با فتوشاپ انجام دهید و اگر توانایی کار کردن با مقدمات فتوشاپ مثلاٌ لایه ها واشیاء را دارید شما هم می‌توانید یک کارت ویزیت طراحی کنید اما باید بدانید طراحی های حرفه‌ای دشوار است و برای اینکه بتوانید کارت ویزیتی درجه یک طراحی کنید باید دانش بالایی در فتوشاپ داشته باشید. به طور کلی هرچقدر مهارت شما در فتوشاپ و طراحی بیشتر باشد  سرعت و کیفیت طرحهای شما بیشتر و  کارت ویزیت حرفه‌ای تری ارایه خواهید نمود.

 

روی یک کارت ویزیت استاندارد چه اطلاعات مهمی باید وجود داشته باشد؟

به دلیل فضای کم روی کارت ویزیت چالش اصلی طراحی این است که هم باید اطلاعات اصلی را به طور کامل روی کارت ویزیت قرار دهید هم آن را شلوغ نکنید زیرا احتمال خوانده شدن آن به شدت کاهش می‌یابد. حتماً باید نام و نام خانوادگی فرد در معرض دید باشد. بهتر است این قسمت را درشت تر و با فونتی مناسب طراحی کنید زیرا مهم‌ترین قسمت است. بعد از اسم فرد، باید تخصص یا جایگاه شغلی فرد را درج کنید. این قسمت به این دلیل اهمیت دارد که برخی از افراد در طول روز چندین عدد کارت ویزیت مختلف دریافت می‌کنند و اگر تخصص فرد روی آن نوشته نشده باشد، به سختی ممکن است فرد را بعداٌ به یاد بیاورند.
بعد از نگارش اطلاعات شغلی، باید راه های تماس با فرد را به شکلی بسیار خوانا طراحی کنید. این سه بخش جز جدایی ناپذیر تمام کارت ویزیت های استاندارد هستند اما گاهی موارد دیگری نیز به کارت ویزیت اضافه می‌شود. ممکن است نیاز باشد تصویر مشتری را روی کارت ویزیت پیاده کنید. ممکن است شعار برند را درج کنید یا آدرس شبکه های اجتماعی فرد را قرار دهید. استفاده از لوگو هم اخیرا بسیار مرسوم شده است اما حتما دقت کنید که به دلیل گفته شده نباید شلوغ شود و به یاد داشته باشید کارت ویزیت یک وسیله تبلیغاتی نیست، یک وسیله ارتباطی است.

فضای امن و فضای برش را فراموش نکنید:

در اطراف کارت ویزیت حتما کمی فضای خالی ایجاد کنید. این کار هم به زیبایی و نظم طرح شما کمک می‌کند هم باعث می‌شود در فرآیند چاپ و برش به طرح اصلی صدمه ای وارد نشود. این فضای خالی معمولا بین ۳ تا ۵ میلیمتر از لبه ها فاصله دارد. به کمک فتوشاپ به راحتی می‌توانید این مناطق امن را ایجاد کنید.

تصویر فضای امن و برش در کارت ویزیت

 

از چه رنگ هایی استفاده کنیم؟

روانشناسی رنگ ها یکی از مهم ترین عناصر طراحی است و هنگام طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ باید به این مسئله دقت زیادی داشته باشید. کارت ویزیت مشکی و ترکیب آن با رنگ طلایی برای کسب و کار های لوکس مناسب است و نماد تخصص، کیفیت و تجمل است. کارت ویزیت های سفید برای کسب و کارهای شناخته شده مناسب است و نماد سادگی، استاندارد بودن و رسمی بودن است. ترکیب رنگ سفید با اکثر لوگو ها بسیار زیباست اما در نظر داشته باشید به علت سادگی و جلب توجه نکردن، برای کسب و کار های نوپا مناسب نیست. رنگ آبی در کارت ویزیت نماد صداقت و اعتماد است و برای کسب و کارهای مالی و مهندسی گزینه مناسبی است. اگر از رنگ آبی سیر استفاده کنید برای مراکز روانشناسی هم گزینه مناسبی است زیرا حس آرامش را القا می‌کند.

کارت ویزیت قرمز نماد انرژی و پویایی است و برای کسب و کارهایی که با جوان‌تر ها سروکار دارند مثل باشگاه های ورزشی مناسب است. جالب است بدانید رنگ قرمز اشتهااور هم هست و برای کسب و کارهای مواد غذایی بسیار مناسب است. رنگ سبز در کارت ویزیت نشان دهنده رشد، سلامتی و ثروت است و برای کسب و کارهایی که با این حوزه ها سروکار دارند مثل داروخانه ها کاربرد عالی دارد. رنگ نارنجی در کارت ویزیت نماد ماجراجویی و مثبت نگری است و برای کسب و کارهای مدرن تر مانند استارت اپ ها بسیار مناسب است.

رنگ زرد باعث آسان شدن تصمیم گیری می‌شود و همچنین بسیار چشمگیر است اما به سرعت چشم را خسته می‌کند و باید در استفاده از آن دقت کنید. رنگ بنفش نشان دهنده تخیل و آرامش است و به همین دلیل رنگی محبوب بین کسب و کارهایی است که با خلاقیت سروکار دارند، به طور مثال آژانس های تبلیغاتی. رنگ قهوه ای نماد آرامش، نوستالژی و آرامش است و به همین دلیل بین کسب و کارهایی مثل کافه ها بسیار محبوب است. در نهایت رنگ صورتی نشان دهنده لطافت، پرورش و سرگرمی است و بین کسب و کارهای مرتبط با بانوان مثل آرایشگاه ها کاربرد بالایی دارد.

تصویر کارت ویزیت طراحی شده با فتوشاپ

کارت ویزیت حرفه ای و زیبا با فتوشاپ

 

از چه وضوح و حالت رنگی استفاده کنیم؟

بسیاری از اوقات برای طراحان پیش آمده که رنگی را در مانیتور خود به عنوان رنگ اصلی انتخاب کرده اند اما زمان چاپ کاملا با رنگ متفاوتی مواجه شده اند! برای حل این مشکل باید از رنگ با مد cmyk که مخصوص طرحعای چاپ بروی کاغذ میباشند استفاده کنیم،تا تفاوت رنگ بین مانیتور و چاپ به حداقل برسد. برای وضوح هم بهتر است حداقل از dpi300استفاده کنید تا به کیفیت چاپ لطمه ای وارد نشود. خروجی فایلتان هم عمدتاً اهمیتی ندارد اما اکثر چاپخانه ها از فرمت رایج jpeg یاpdf استفاده میکنند.

انتخاب جنس کارت ویزیت:

این بخش بسیار سلیقه ای است و فرد سفارش دهنده با توجه به بودجه و حوزه کاری باید انتخاب کند. کارت ویزیت های امروزی عمدتا از جنس مقوا، پی وی سی، لمنیت مات یا براق، سلفون، گلاسه و کتان دارند. البته جنس های خاص تری مثل فلز، چوب، پلاستیک و حتی خوردنی هایی مثل شکلات هم به عنوان کارت ویزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نهایت مشتری باید بین جنس انتخاب کند.

سایز کارت ویزیت:

کارت ویزیت های مربعی استاندارد عمدتا سایزی معادل ۵۵ میلیمتر در ۵۵ میلیمتر دارند. برای طرح های مستطیلی هم اندازه ۵۸ میلیمتر در ۸۹ میلیمتر مرسوم است و گاهی از ابعاد ۶۰ میلیمتر در ۹۰ میلیمتر هم استفاده می‌شود.

چگونه طرح خود را ارائه دهیم؟

حتما شنیده اید که ارائه طرح به اندازه خود طرح مهم است. برای مشتری سخت است که نتیجه کار را فقط از روی یک عکس تصور کند و باید به او نشان دهید دقیقا چه چیزی دریافت می‌کند. اینجاست که موکاپ ها بسیار کاربردی هستند و بدون هیچگونه هزینه مثل هزینه های چاپ آزمایشی، خروجی کار را به مشتری نشان می‌دهید.

از کجا طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ را یادبگیریم؟

درست است طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ کار سختی نیست  اما برای طراحی اصولی و درجه یک باید در فتوشاپ متخصص باشید، علاوه بر این به تنهایی شغل پردرآمدی نیست و باید در کنار آن پروژه های دیگر هم انجام دهید تا درآمد شما به سطحی عالی برسد.   اگر تونایی پرداخت هزینه میلیونی کلاس های حضوری را ندارید یا در شهرستان ها زندگی می کنید می توانید از آموزشهای متعدد رایگان یاکم هزینه در بستر اینترنت در منزلتان یاد بگیرید آنچه شما را به بالاترین سطح فتوشاپ و طراحی میرساند تمرین ،تمرین و تمرین کردن است ،تعهد به کار و تمرین برایتان معجزه می آفریند. و سعی کنید مهارت بازاریابی و جلب مشتری را هم در قدم بعدی یاد بگیرید تا پیشرفت و درآمد فوق العاده را هر چه زودتر تجربه کنید انشا….
ما در کنار شما هستیم تا کمک کنیم و از پیشنهادهای ارزنده تان برای توانمند شدن و لذت بردن استقبال و کمال تشکر را داریم.

 

 

 

ادامه مطلب