اهمیت گرافیک رایانه ای در جامعه و صنعت کدامند؟

تصویر گرافیک رایانه ای

چرا گرافیک رایانه ای مهم است؟

اهمیت گرافیک رایانه ای در کاربردهای آن نهفته است. در برنامه های مهندسی (به عنوان مثال خودرو و هوا فضا ) ، توانایی تجسم سریع اشکال تازه طراحی شده ضروری است. قبل از ظهور گرافیک رایانه ای ، طراحان نمونه های اولیه گران قیمت و مدل های سفالی فضا گیر را ساخته بودند . اکنون ، طراحان می توانند با استفاده از رایانه به صورت تعاملی مدل هایی از اشکال خود را مشاهده و اصلاح کنند.

تصویربرداری پزشکی یکی دیگر از برنامه هایی است که  اهمیت گرافیک رایانه ای در  آن بسیار ارزشمند و مشهود  می باشد . پیشرفت های اخیر در فناوری تصویربرداری مانند توموگرافی رایانه ای و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI) به پزشکان امکان می دهد اشعه های XD سه بعدی از بدن انسان را بگیرند. گرافیک رایانه ای تعاملی به پزشک اجازه می دهد تا این حجم وسیع از داده ها را به روش های جدید و مفید تفسیر کند.

گرافیک رایانه ای همچنین مرزهای هنری و سرگرمی را گسترش داده است. فیلم هایی مانند پارک ژوراسیک استفاده گسترده از گرافیک رایانه ای برای خلق تصاویر تخیلی  تست شده  . توسعه گرافیک رایانه ای ، واقعیت مجازی را ممکن ساخته است ، واقعیتی ترکیبی که فقط در داخل رایانه وجود دارد. واقعیت مجازی به سرعت به ابزاری ضروری در آموزش تبدیل می شود. از شبیه سازهای پرواز برای آموزش خلبان برای شرایط فوق العاده  استفاده می شود. از شبیه سازهای جراحی برای آموزش جراحان تازه کار بدون به خطر انداختن بیماران استفاده می شود.

همچنین تحقیقات نشان میدهد که شهرها تنها  تعداد زیادی ساختمان و مسیرهای ارتباطی و انسانی که  در آن زندگی و کار می کنند نمی باشند ، بلکه جریان زندگی است که به شهر، مدنیت می بخشد و به آن ماهیت اجتماعی و فرهنگی می دهد و اهمیت گرافیک  رایانه ای و محیطی می تواند فضای خشک و یکنواخت محیط در فضای شهر را به محلی زیبا و دل انگیز  تبدیل کند و حضور این دو مقوله در کنار هم و وابسته بهم می تواند بسیاری از استرس ها و یکنواختی هایی که انسان در زندگی روزمره با آن روبرو می باشد را کنترل نماید و از بیماریهای ناشی از زندگی شهری جلوگیری نماید.

بدیهی است در صورتی که تدابیر مقتضی از طرف اداره کنندگان در زمینه های مختلف در طراحی مناسب و اصولی عناصر تشکیل دهنده گرافیک محیطی صورت نگیرد، محیط زیست و زندگی شهروندان به صورت مکانی غیر قابل تحمل و متشنج در خواهد آمد.

ادامه مطلب